Lebanon

İnsan değişik bir film izlediğinde gerçekten keyifleniyor. Geçenlerde ani bir kararla Suriye-Lübnan gezisi yaptıktan sonra 2009 yapımı ”Lebanon” diye bir film izledim. Filmle ilgili bir bilgim yoktu, keyifli bir geziden yeni dönmüş gaza gelen biri olarak filmin ismini görünce hemen izlemek istedim.
Film aslında sıkılmak için yapılmış gibi geliyor insana.
Tüm film bir tankın içinde geçiyor ve insan biraz fazlaca, küçük ve kapalı bir yerde kalmış hissine kapılıyor, bir de üstüne savaş psikolojisini eklersek tam sıkılmak için birebir diyebileceğiniz bir film gibi geliyor değil mi size de?!
Fakat işte burada yönetmenin başarısı devreye giriyor ki, sanırım bunda da Samuel Maoz‘un aslında yaşadığı hikayeyi çekmesinin ve fotoğrafçı olmasının etkisi büyük.
Aslında film boyunca izlediğimiz sanki bir araya getirilmiş etkileyici savaş fotoğrafları.
Belki de ben yeni Lübnan gezisinden döndüğüm için belki film kısa olduğu için belki de yönetmenin hikayesinden etkilendiğim için beğendim filmi. Herkes için aynı etkiyi yaratmayabilir, ama yine de dvd de izlemek için değer derim. Hele ki filmlerde biraz ışık, renk, açı gibi unsurlara önem veriyorsanız.
”Bu bir savaş ve savaş genellikle tehlikelidir!” diyor fragmanında.
Erkek olmak, cesur olmak, asker olmak, güçlü olmak, kahraman olmak ve aslında sadece erkek olduğun için bunların hepsini olmak ”zorunda” olmak, arada kalmak. Hem de savaş zamanı, en ”erkek” olman gereken zaman. Oldukça zor!
Kadın olduğum için benim herhalde tam anlamıyla anlayamayacağım bir şey.
Ben filmde bir tankın içine sıkışıp kalmış dört askeri, dört erkek çocuğunun korkularını gördüm. Anlatım dilini ve bize gösterdiği savaş fotoğraflarını etkileyici buldum. Belki siz de beğenirsiniz, işte filmimizin web sayfası ”Lebanon”

Tags: , ,

Leave a Reply